Praca w Niemczech (dalej) się opłaca

Brexit sprawił, że coraz mniej Polaków decyduje się na emigrację do Wielkiej Brytanii. Do łask wraca za to nasz sąsiad zza zachodniej granicy. Dlaczego warto rozważyć pracę w Niemczech i jak szukać, by znaleźć zatrudnienie w najlepszych warunkach?Blisko i za dobrą stawkę. 

W ostatniej ankiecie dotyczącej preferowanych kierunków emigracji zarobkowej Niemcy zajęły pierwsze miejsce, wyprzedzając między innymi Holandię i Norwegię. Zarobki w euro kuszą, a stabilny rynek pracy i geograficzna bliskość zachęcają do szukania szczęścia za zachodnią granicą.

Wysoka płaca minimalna (niemal 9 euro za godzinę) nie jest jedyną zaletą sąsiada zza Odry. Regulacje chroniące pracowników i minimalny poziom bezrobocia zmuszają pracodawców do ostrego konkurowania.

Europa zachodnia to coraz częściej nie tylko sposób na wakacyjne poprawianie budżetu, ale też poważna alternatywa dla specjalistów szukających pracy w zawodzie. Kompleksowe oferty pozwalają szybko odnaleźć się w nowym środowisku, a oprócz wysokich zarobków kuszą również dogodne warunki pracy gwarantowane przez niemieckie prawo.

Umowa z firmą

W jaki sposób rozpocząć poszukiwania pracy w Niemczech? Przede wszystkim warto dążyć do sytuacji, w której podpisuje się umowę bezpośrednio z pracodawcą. Pozwala to nie tylko na wynegocjowanie lepszych warunków, ale też zabezpiecza nasze prawa dotyczące zwolnienia chorobowego, urlopu czy nadgodzin. Dobry pracodawca często decyduje się również na dodatkowe świadczenia podnoszące atrakcyjność oferty – na przykład mieszkanie.

Jak znaleźć takiego pracodawcę? Cóż, coraz częściej to on szuka Ciebie. Specjaliści z doświadczeniem to towar deficytowy w całej Europie. Jeśli dysponujesz odpowiednim wykształceniem i praca w danym zawodzie nie jest dla Ciebie pierwszyzną, startujesz z dogodnej pozycji do negocjacji. Wybierając przyszłego pracodawcę, warto wziąć pod uwagę nie tylko stawkę godzinową, ale całość oferty. Szczególnie, jeśli w grę wchodzi coś więcej niż krótki wypad na saksy…

800 plus

Dodatkową zachętą do przeprowadzki może być również niemiecki system zasiłków socjalnych. Wprawdzie polski rząd uruchomił program 500 plus, ale za zachodnią granicą rodziny wciąż wspierane są mocniej. Zasiłek na dzieci (Kindergeld) wynosi obecnie 194 euro na pierwsze i drugie dziecko, czyli około 800 złotych. Trzecie dziecko otrzymuje 200 euro, a zasiłek na każde kolejne wynosi 225 euro. Na dodatkowe wsparcie mogą liczyć osoby zarabiające mniej niż 900 euro, ale pracownikom w poszukiwanych zawodach raczej to nie grozi. W tym roku wynosi on 170 euro na każde dziecko.

 

Jesteś zainteresowany pracą w firmie Steineman w Steinfeld? Wyślij swoje CV z odpowiednimi zgodami na wykorzystanie informacji w celach rekrutacji na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Przekażemy aplikację bezpośrednio do zarządu firmy.