Druk cyfrowy czy offsetowy? Który wybrać?

Technologiczne rozwiązania wkraczają w niemal każdą branżę, a druk, tak istotny w reklamie, czy przemyśle tekstylnym nie jest tutaj wyjątkiem. Zanim jednak zdecydujemy się na wydrukowanie czegoś, warto zapoznać się z wszystkimi możliwościami, które mamy do dyspozycji. Druk cyfrowy wydaje się obecnym faworytem w tej kwestii, jednak przyjrzymy się także bardziej tradycyjnym metodom druku.Na czym polega druk cyfrowy?

Na czym polega druk cyfrowy

Na samym początku należy zaznaczyć, że poprzez wykorzystanie komputerów do tego typu druku projekt jest dostarczany w formie danych za pomocą płyty czy nośnika. Daje to obraz stworzony przez komputer, co pozwala na jego obróbkę po dostarczeniu i stworzeniu wielu, nieco odmiennych wariantów tej samej grafiki. Z pewnością jest to bardziej wygodne rozwiązanie niż tworzenie każdej grafiki osobno. Jeżeli chodzi o sam proces druku, to polega on na modelowaniu obrazu za pomocą wiązki laserowej. Za jej pomocą powstaje utajony obraz elektrostatyczny. Aby nasycić go kolorami, wykorzystuje się mieszankę proszku magnetycznego zwanego ferromagnetykiem z proszkiem barwiącym. Mieszanka ta jest wtłaczana w materiał, najczęściej papier lub folię drukarską, a następnie łączona z docelowym przedmiotem lub ubraniem metodą termiczną. Nie brzmi to skomplikowanie, jednak stworzenie maszyny, która jest w stanie to uczynić, nie było łatwe.

Z perspektywy wad i zalet, druk cyfrowy z pewnością jest najbardziej opłacalną opcją dla pojedynczych lub niskonakładowych zleceń. Czas wykonania takiego zlecenia jest bardzo krótki i wymaga zaledwie niewielkich przygotowań. Minusem jest niewielki spadek jakości względem druku offsetowego.Sprawdź stronę:

drukarnia cyfrowa.

Offset – charakterystyka

Druk offsetowy jest bardziej przemysłową odmianą poligrafii, a jednocześnie najpopularniejszym obecnie sposobem na druk. Wykonuje się go za pomocą formy drukowej, która przenosi obraz na formę drukową poprzez odbicie na cylindrze pośrednim. Ostatecznie obraz jest poddawany procesowi polimeryzacji, który zapewnia wytrzymałość nadrukowi. Jest to proces o wiele bardziej czasochłonny i wykorzystujący o wiele większe i bardziej skomplikowane urządzenia, jednak ma to swoje odzwierciedlenie w jakości nadruku, który spośród innych technik druku nie ma sobie równych.

Podsumowując, jeżeli myślimy o pomyśle na prezent lub niewielkich zamówieniach to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie druk cyfrowy. Offset natomiast jest rewelacyjny pod względem jakości, jednak czas wykonania i ceny sprawiają, że nie warto go wybierać przy liczbie sztuk mniejszej niż około 500.

 

artykuł sponsorowany