Co to jest Efekt Streisand

Często chcemy ukryć rzeczy, które są dla nas wręcz niewygodne. W dobie internetu, nie jest łatwo ustrzec się, przed "czarnymi kapeluszami" i łobuzami internetowymi, którzy zrobią wszystko, aby wszyscy o wszystkim się dowiedzieli. Efekt Streisand jest właśnie zjawiskiem internetowym, które polega na rozprzestrzenianiu się informacji, których autor chce ocenzurować, ukryć, utajnić. Często nawet dbając o ochronę swoich praw autorskich lub wizerunkowych. 

Początek tego zjawiska wiąże się z rokiem 2003, gdy znana piosenkarka Barbara Streisand, pozwała o naruszenie prywatności, fotografa Kennetha Adelmana, który dokumentując erozję wybrzeża Kalifornii , zrobił sporą ilość zdjęć z helikoptera, gdzie akurat znajdował się jej dom. Zdjęcia były upowszechniane i dostępne w internecie. Fotograf dawał także możliwość zamawiania wydruków kopi. Do momentu sprawy (czyli niemal 1 rok) zarejestrowano 6 pobrań zdjęcia. Gdy prasa nagłośniła sprawę sądową wówczas ruch na stronie wzrósł do ponad 400 tys. Efekt Streisand najbardziej popularny w Polsce dotyczy osoby Kamila Durczoka z 2009 roku, gdzie w sieci pojawił się film , gdzie prezenter irytuje się brudnym stołem.

Zakazany owoc smakuje bardziej. Dlatego już dziś powinniśmy pomyśleć, co zrobimy gdy przez na przykład media społecznościowe wpadniemy w efekt Streisand

PK  .